התקופה (הלא) רומנטית

התקופה (הלא) רומנטית: איך מחזקים את הזוגיות לאחר הלידה?

כניסת תינוק חדש למשפחה מלווה בקשיים רבים ועלולה לערער את היחסים בין בני הזוג. הנה כמה עצות לשמירה על הזוגיות בתקופה שבה רומנטיקה היא מותרות

5/11/2011 | nrg.co.il

בזמן ההריון אתם מבלים זמן ניכר בהכנות ללידה ובמחשבה על הפיכתכם להורים. אתם קוראים ספרים, הולכים לקורסים, מבלים בקניות. אבל כל ההכנות שבעולם לא יכינו אתכם להפיכתכם מזוג למשפחה.

 

אהבה מסוג אחר.תינוק חדש מביא שינוי בחייכם ושינוי במערכת היחסים. מרגע הלידה, הופכים הדברים למורכבים יותר. אם ספונטניות אפיינה את הזוגיות שלכם, הרי שמה שתופס את מקומה הוא הביטוי "במחשבה תחילה".

אז נכון שכבר אי אפשר לקפוץ לבר השכונתי כשמתחשק, או אפילו ליהנות בחברת חברים, אך אל תשכחו כמה רציתם וחיכיתם לאותו עולל, שחיוכו מצליח להמיס ולמלא אתכם באהבה מסוג אחר. והסקס?! כן גם הוא במצב של HOLD מחכה לרגע המתאים, כי בימים אלה עייפות כבר לא מהווה תירוץ אלא עובדה.

ילד חדש במשפחה יוצר מצב שבו מורכבותה של מערכת היחסים עולה שלב נוסף, שלב שבו נדרשת הסכמה הדדית לגבי אופן גידול התינוק, הסכמה על ערכים, חינוך וכו'. ידוע על לא מעט מקרים שבהם גברים מתקשים עם העובדה שבת הזוג כבר לא לצדם כבעבר, כי את מקומם תופס התינוק החדש הגוזל לא מעט תשומת לב מהאם ובכלל.

מן הרגע שנולד התינוק, מתעוררים מצבים חדשים שאם לא יטופלו כראוי, לא פעם על ידי איש מקצוע, עלולים להוביל לקונפליקטים לא נעימים בין בני הזוג ותסכול מתמשך.

האם הורים חדשים מאושרים?

מחקרים מראים ש-67% מההורים הטריים אינם מאושרים. מחקרים אלה מראים שישנה ירידה בשמחה ובסיפוק ממערכת היחסים ורמת הלחץ נמצאת בעליה. מחקרים אלה גם מראים שזוגות נשארים מאושרים בעיקר כשהגבר מעריץ את אשתו ושומר על הרומנטיקה (אנחנו מדברים על רומנטיקה - נא לא להתבלבל, לא מדובר רק בסקס).

אז מה צריך לעשות על מנת לשמור על מערכת יחסים תקינה והרמונית?

כמובן שתמיד רצוי להשיג זוגיות טובה עוד לפני הלידה, אבל אף פעם לא מאוחר מדי. זוגות מאושרים בונים מערכת יחסים שיש בהם חברות, חיבה, הערכה והערצה. על מנת להגיע למצב זה יש צורך בחמישה מרכיבים בסיסים:

1.
תקשורת
2.
כבוד
3.
אמון
4.
שיתוף פעולה
5.
אינטימיות.

שנים של מחקר ועבודה עם זוגות הביאו אותנו להסקת מסקנה מרכזית, הגורסת שאם אחד מהמרכיבים המצוינים לעיל חסר, אזי נוצר כאוס ובלבול שעלול להשתלט על היחסים וליצור רגשות של דחייה, כעס, מתח ואף טינה.

אם הזוגיות שלכם עשירה בכל חמשת האלמנטים הדרושים לזוגיות טובה, כניסת התינוק לחייכם תתקבל בהבנה, ותהווה תוספת להרמוניה המשפחתית. אם אתם חווים חסך באחד האלמנטים, זה הזמן ללמוד ולתרגל.

רומנטיקה? בעיקר מול הטלויזיה.

 

התירגול:

שלושה מרכיבים עלולים להתערער לאחר הלידה, וחשוב לנו לחזק אותם:

תקשורת - היכולת שלנו להקשיב ולהשיב (בניגוד מלהגיב) לרגשות של בן הזוג או כל אדם אחר.

איך מתמודדים? היכולת שלנו להקשיב תלויה בהלך הרוח שלנו. הרגש שלנו קובע איזה פירוש ניתן למה שנאמר. בתקופה שהאישה מפנה את כל רגשותיה לרך הנולד, תפקידו של הגבר לשלוט ברגשותיו, להשתמש באינטואיציה ולהכיל את בת זוגתו עם הכעס העצב, התיסכול והעייפות.

שיתוף אמיתי יחזיר את תחושת הביטחון.


שיתוף פעולה – מוכנותינו לקחת אחריות על הנסיבות, לשתף ולאפשר לבן הזוג להיות שותף ללא תנאים לחזון ולעשיה ולקחת חלק פעיל בתמיכה ועזרה לבין הזוג.

איך מתמודדים? שינוי הרגלים כפוי, יגרום ליציאה מאזור הנוחות (חבר משותף קרא לו "אזור הנכות"). זהו גורם מספר אחד לתסכול, פחד וחרדה, ואין ספק שתינוק חדש מוביל אותנו למקום לא מוכרים. עזרה הדדית תשפיע על תחושת "הביחד" ותעזור להחזיר את תחושת הבטחון. לא מדובר רק על חלוקת

תפקידים שווה, אלא בשיתוף אמיתי. נטייתנו הראשונית היא לעשות חלוקת מטלות, אבל בצורה זו יצרנו ריחוק ומפגשים בשלב השינה בלבד. היפכו את הטיפול בתינוק לחוויה משותפת. תחושת השיתוף היא הכיף הגדול שבגידול התינוק ומאפשרת לו להתפתח בתנאים אידיאליים.

אינטימיות – סקס אהבה ורומנטיקה נפגשים ויוצרים הרמוניה. זוהי היכולת שלנו לאפשר לבן הזוג שלנו להכנס ולנוע בחופשיות "במרחב המוגן" שלנו.

איך מתמודדים? איבוד הרצון לסקס אצל האישה בחודשים הראשונים לאחר הלידה עלולה לגרום לגבר לתחושה של חוסר סיפוק. הסקס בשלב תרדמת? זה המקום למצוא זמן ולהשקיע ברגעים רומנטיים. קחו הפסקות מתוכננות והתרחקו מהבית לארוחה רומנטית או הליכה בחוף הים. במקום סקס, חזקו את האהבה דרך נוכחות ונתינה.

זכרו, האמונות וההרגלים של ילדכם מעוצבים דרך הרגשות והתחושות שלכם בשנים הראשונות לחייו . מה תתנו לו? זה כבר תלוי בכם.

 


- קידום אתרים, בניית אתרים